Výběr z médií 19. 10. 2015 – Středoevropská ostuda, ruská (ne)vědomost a protichůdné názory na uprchlíky

Články, názory a příspěvky, které stojí za pozornost. Aktuální témata, tuzemsko i zahraničí.
Anne Applebaum pojmenovala výkladní skříň středoevropských rusoláskařů
Americká novinářka Anne Apllebaumová ve svém článku psaném pro Washington Post, který trefně nazvala Russia´s New Kind of Friends pojmenovala to, o čem se více či méně nahlas hovoří již nějakou dobu. Mnozí politici ze střední a východní Evropy jdou zcela evidentně na ruku Kremlu. Miloš Zeman a Václav Klaus jsou jedněmi z nejviditelnějších. Co je opravdovou příčinou takové politické rusofilie na steroidech, může a zároveň nemusí být záhadou. Zcela evidentní však je, že nejen výše zmínění pánově nám dělají vskutku medvědí službu. U nás se o tom mluví, ve světovém tisku štěbetá a ochránci svobody bijí na poplach.
Válka je mír. 1984 v praxi
Ruský internetový deník The Moscow Times zveřejnil velmi zajímavý článek, který se točí kolem jednoho čísla. 66 % Rusů schvaluje vyslání ruských jednotek do Sýrie, ačkoli více než polovina nemá ponětí o tom, za co tam Moskva vlastně bojuje. Alexander Golts si v článku War Is Peace: Russia’s Orwellian Propaganda všímá toho, že v jistém smyslu tento jev doslova kopíruje děj románu George Orwella 1984. Eurasie není ve válce s Oceánií. Eurasie je ve válce s Eastasií. Problémem není imperialistický útok na Ukrajině. Teď jsme ve válce v Sýrii.
Protichůdné názory na uprchlíky
Tomáš Halík se v článku Desatero argumentů ke strachu z islámu snaží poctivě argumentovat, proč bychom si měli zachovat chladnou hlavu, stavět na tom nejlepším, co v nás je a přitom zabránit islamizaci Evropy. Alexander Tomský reaguje příspěvkem na svém blogu, který nazývá Katazelská politologie. Doporučuji oba články přečíst. Jsou to opravdu zajímavé příspěvky do diskuse. V případě pana Tomského se ale ptám: Qui bono ve skutečnosti?