Úča musí pryč. Protože žáci propadají

V sobotu jsme navštívili inscenaci Jihočeského divadla v Českých Budějovicích s názvem Úča musí pryč. Devadesátiminutové představení se prakticky celé odehrává na jedné scéně, v jedněch kulisách. Ve školní třídě. Pět rodičů se chystá oznámit učitelce, že již nechtějí, aby třídu vedla. Důvody hledají všude možně, jen ne u sebe.
Úča musí pryč! Co vlastně rodiče chtějí?
Děti mají špatné známky. Jenomže ambicí rodičů je, aby od příštího roku přešly na osmileté gymnázium. A na to jejich prospěch, který se v posledním pololetí výrazně zhoršil, nestačí. Vypadá to tedy, že na vině je paní učitelka. O ní se navíc proslýchá, že musí chodit na terapii. A výuka se jí asi vymyká z rukou. Nebo ne?
Jak toho chtějí dosáhnout
Pět rodičů (z toho dva jednoho dítěte), kteří se ve třídě sešli, tvoří pouze malou část všech. S sebou sice mají nějaký formulář podepsaný také ostatními, ale jeho význam není velký. Nakonec se ukáže, že vlastně neznamená vůbec nic. Ještě před příchodem učitelky je pro rodiče těžké domluvit se, jak vlastně budou postupovat. Všechny plány ale vezmou za své, když si paní učitelka vezme slovo. Ukáže se, že je to opravdová profesionálka ze staré školy. Rodiče vyzkouší vše – od klidné dikce až po řvaní. Učitelka odchází ze třídy, aby se trochu uklidnila… A nechává tam svou tašku.
Přece se jí nemůžeme hrabat ve věcech
Ukáže se, že rodičům až tak nejde o děti, ale spíše o jejich prospěch. Ten je totiž klíčový pro přijetí na gymnázium. Takže po chvíli rodiče otevřou klasifikační arch a prohlédnou si prospěch svých ratolestí. Žádné avizované horory však neobjeví. Děti prospívají na výbornou. A nyní se začne ukazovat rodičovská povaha v plných barvách. Uleví se jim, a dají průchod emocím. Zlehčují. Děti už nejsou tak skvělé. Rodiče přiznávají, je to s nimi často těžké. Ale když mají takové známky, bylo by přece nesmyslné učitelku odvolávat. Proto se domluví na názorovém veletoči hodném Andreje Babiše. Musí učitelku ve třídě udržet stůj co stůj.
Máte pravdu, odejdu. Ne, zůstaňte!
Po chvíli se paní učitelka vrací. Protože je to objektivní, uznává, že o dětech v jednu chvíli nemluvila hezky. A právě kvůli tomu se rozhodla třídy se vzdát. Vinu bere na sebe, ale pouze za tento aspekt. Rodiče naléhají, že musí zůstat, že došlo k nedorozumění. Nakonec se jim podaří třídní přeci jenom umluvit. Veškeré argumenty, které předtím zaznívaly jako neprolomitelné, najednou padají. Učitelka zůstává. A rozhodne se rodiče na místě seznámit s prospěchem jejich ratolestí. Jaké překvapení, když zjistí, že omylem měla v kabelce klasifikační arch z loňského roku. Ale kdo by teď, po tom všem, opět začal s tím, že úča musí pryč?
Vedlejší linky vykreslují základ problémů
Nakonec se ukazuje, že samotní rodiče mají problémů víc než dost. Psychicky labilní alternativní matka, která nechce žít ve městě, kam se rodina přistěhovala kvůli práci manžela. Nezaměstnaný otec, který své problémy maskuje agresivitou a hasí sexuálními avantýrami. Přísná pedantská matka, jíž dcera vlastně až tak nezajímá a manžela má plné zuby. Matka premianta, která se do skupiny přidala vlastně omylem. Paradoxně – její syn je obětí fyzických útoků syna psychicky labilní matky, který navíc trpí moderní diagnózou ADHD…
Sonda do obyčejného života
Jihočeské divadlo nás až na jednu výjimku, kterou byla hra Shakespeare ve 120 minutách ↑, nikdy nezklamalo. Úča musí pryč je spíš oddechovější hrou. Po jejím zhlédnutí člověk nijak neprozře. Spíše si tak smutně povzdechne “jak to taky chodí”. Maják a jistotou, které jsou tak potřeba, symbolizuje profesionální učitelka. Až si člověk říká, proč do vzdělání nejde víc peněz a učiteli se nestávají ti nejlepší z nás, ale spíše ti, kdo si dali “pedák jako záchranu”. Samozřejmě existují výjimky (ve svém okolí znám několik takových skvělých lidí). Zapálit může pouze ten, kdo sám hoří. Přejme v tomto našim dětem – i nám samotným – jen to nejlepší.
Lutz Hübner: Frau Miller muss weg!
- Zdroj obrázků: Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích
- Stránka hry: https://www.jihoceskedivadlo.cz/porad/2039-uca-musi-pryc ↑
Z médií: