Charismatický Štěpán Smolen přednášel v Českém Krumlově

Štěpán Smolen, absolvent Gymnázia v Českém Krumlově, během přednášky osobně představil svou novou knihu inspirovanou moudrostí pouštních otců. Při této příležitosti se setkal i se svými bývalými středoškolskými profesory.
Sál v prvním patře Domu pohádky v Českém Krumlově se již před osmnáctou hodinou začal plnit posluchači. Někteří si prohlíželi nabídku duchovní literatury, jiní si krátili čekání na přednášku sklenkou vína nebo šálkem kávy. Úderem šesté sál ztichl a Štěpán začal přednášet.
Tři moudrosti
Během přednášky přišla postupně řada na tři základní moudra. Ač vyslovená před staletími, jsou stále velmi aktuální. Pravděpodobně to říká každá generace, ale pro nás jsou ta témata aktuální možná víc než kdy jindy a pro kohokoli jiného.
Pouštní otcové jsou lidé, kteří se dobrovolně rozhodli trávit život rozjímáním v samotě, která je pouze zřídka narušována setkáními s ostatními lidmi.Mysli na sebe
První moudrost není v žádném rozporu s jádrem křesťanské etiky, které říká, že člověk má především milovat ostatní. Pokud by se však soustředil pouze na ně a zapomínal na svou cestu, jaký by pak ta cesta měla smysl?
Buď, kde jsi
Druhá moudrost nabádá k tomu, aby se člověk dokázal soustředit na to hlavní, co má cenu. Na místo a kontext, kde je, na své úkoly. De facto tato moudrost vychází z modrosti první a plynule na ni navazuje. Rád chodím do knihkupectví, často se jen tak dívat na knižní novinky.
Nutnost soustředit se na jednu věc je nutná… i v podnikání
Nejraději mám oddělení s literaturou o marketingu, byznysu a osobním rozvoji. I nezaujatý pozorovatel si však musí všimnout, že se v poslední době roztrhl pytel s knihami jako je např. Singletasking, které učí lidi nelétat z jednoho na druhé – nejdříve dokončit jednu věc a pak přejít na další. Osobně mám jednu opravdu, opravdu oblíbenou. Napsal ji David Allen a jmenuje se Mít vše hotovo. Bez nadsázky mění životy. K lepšímu. Sám autor nepopírá, že zcela chybí jakékoli proč a soustředí se pouze na jak, ale právě proč hledáme v literatuře duchovní. Tak zpět k tématu.
Zamiluj si všední den
Třetí moudrost, u které se Štěpán zastavil, nabádá k akceptaci všednodennosti. Konec konců, i Konrad Paul Liessmann ve své knize Univerzum věcí na začátku přímo říká:
Kdo se neustále snaží uniknout ze všednodennosti, očividně nepochopil její smysl.
Je to pravda. Ten, kdo se snaží neustále ozvláštňovat svůj život adrenalinovými bombami, utíká od podstaty problému, která ho dříve či později dostihne. Tou podstatou je smysl. Někdo jej najde dříve, jiný později. Ale každodennosti skutečně nelze uniknout. A ono je to v podstatě dobře. Protože každý člověk více či méně implicitně tíhne k řádu. A tím každodennost a povinnosti zkrátka jsou.
Závěrečná diskuse
Na závěr bylo položeno několik dotazů. Hovořilo se například i o tom jak předcházet vyhoření. Z publika zazněl názor, že nejlepší prevencí vyhoření je právě víra ve smysl činnosti. Pokud jej činnost postrádá, je k ničemu.
Leitmotiv posledního moudra: Nebýt líný! A předcházet naplnění řeckého pojmu akédiaŠtěpán je na počátku své kněžské kariéry. Osobně mu velmi přeji, aby vydržel být tím, kým je. Charismatickým mladým člověkem, který je schopen přitáhnout k Bohu ostatní lidi. Jsem přesvědčen, že kdyby bylo více kněží jako je on, byly by kostely plné.